Go Back
Sałatka makaronowa z liśćmi kalarepy i jajkiem to prosta propozycja na lekki posiłek, ale też sposób na oszczędność w kuchni. Można do niej użyć makaronu, który został po przygotowywaniu innych potraw. Ja używam kolanka, ale możesz równie dobrze dać świderki czy wstążki. Spaghetti czy tagliatelle już niestety sprawdzi się trochę mniej ;) Do tego liście kalarepy, które niestety często lądują w śmietniku, a wcale nie muszą! Pamiętaj, używając jak najwięcej części warzyw, które kupujesz dajesz nie tylko odpocząć naturze, ale też swoim finansom! Często nie zwracamy uwagi na to, ile pieniędzy ląduje w koszu na śmieci. Spójrz, do tej sałatki możesz dać, brzydko ujmując, "stary makaron", dwa liście kalarepy, kawałek cebuli, ugotowane jajko i masz gotowy posiłek, który całkiem nieźle syci! Jeśli więc masz już dość tej mody na "zero waste", to spójrz na to z drugiej strony - nasze babcie robiły tak już wiele lat temu, tylko wtedy to nie była moda, a norma (pisałam o tym już tutaj -klik!) ;) Nawet jeśli nie czujesz potrzeby, aby być eko, to spróbuj tej sałatki, aby ulżyć swojemu portfelowi. Jak niemarnowanie żywności wejdzie Ci w nawyk, to odłożysz sobie kasę np. na fajne wakacje! Deal?
sałatka makaronowa z liśćmi kalarepy i jajkiem
Wersja do druku
Ilość - 1 osoba

Składniki:

 • 1 garść ugotowanego makaronu (ja miałam kolanka)
 • 1 jajko (ugotowane na miękko lub na twardo, jak lubisz)
 • 2 większe liście kalarepy
 • ¼ niedużej cebuli (czerwona będzie ładnie wyglądała)
 • odrobina oliwy
 • 1 łyżeczka soku z cytryny
 • sól/pieprz

Sposób wykonania:

 • Makaronowa sałatka z liśćmi kalarepy i jajkiem jest bardzo łatwa w przygotowaniu. Jeśli masz już ugotowany makaron (może być taki, który został od obiadu, w ramach "zero waste") i jajko, to wystarczy przygotować warzywa. Na początek okrój cebulkę w cieniutkie piórka. Pamiętaj, aby odciąć korzonek, bo warstwy mogą się nie rozdzielić.
 • Teraz weź się za liście kalarepy. Tutaj też trochę w duchu "zero waste", bo używa się samych liści kalarepy, które zwykle lądują w koszu na śmieci. Umyj je dość dobrze. Teraz odetnij łodyżki od pozostałej części liścia. Pokrój łodyżki jak szczypiorek. Szeroką część liści kalarepy pokrój w paski, niezbyt grubo. Aby wygodnie się jadło, pokrój je też na krótsze części.
  sałatka makaronowa z liśćmi kalarepy i jajkiem
 • Wymieszaj w misce pokrojone liście kalarepy z makaronem, cebulą, oliwą i sokiem z cytryny. Posmakuj, dopraw odpowiednio solą i pieprzem, ponownie wymieszaj. Pamiętaj, że jeśli sałatka jest z dodatkiem soku z cytryny lub limonki, to tej soli nie potrzeba już tak dużo ;)
 • Teraz przełóż tak przygotowaną sałatkę na talerz, na którym chcesz ją podać. Oczywiście możesz tez jeść bezpośrednio z miski, w której została wymieszana, mi nic do tego ;) Zdejmij skorupkę z jajka, przekrój je na pół i połóż na wierzchu sałatki. Jeśli używasz jajka ugotowanego na twardo, możesz je drobniej pokroić i posypać na sałatce, rób tak, żeby Tobie smakowało! Na koniec możesz jeszcze posypać jajko odrobiną soli i pieprzu.
 • Twoja sałatka makaronowa z liśćmi kalarepy i jajkiem jest już gotowa! Nie pozostaje już nic innego jak ją skonsumować i wymyślić, co zrobić z resztą kalarepy, masz jakiś pomysł?