Sos boloński bez mięsa (i bez tofu)

opycha.pl
Spaghetti po bolońsku (czyli ragout) to dla wielu osób po prostu makaron nitki z sosem pomidorowym. Natomiast ten sos boloński poza mięsem (wołowiną) to w dużej mierze warzywa. Sporo znajomych się dziwi, jak im mówię, że sos boloński robi się m. in. z selera naciowego, marchewki, cebuli, pomidorów oczywiście, ale też czerwonego wina. Ja sama już od jakiegoś czasu bardzo ograniczam mięso, więc nie miałam ostatnio wielu okazji, aby zrobić na obiad bolognese, zatem wymyśliłam jego wegetariańską wersję (może być też wegańska).
Ostatnio popularne jest spaghetti bolognese, w którym mięso zastępuje się tofu. Niestety wbrew temu, co się mówi, nie tak łatwo jest sprawić, aby tofu smakowało komuś, kto go po prostu nie lubi. Dlatego ja wzięłam na warsztat boczniaki! Są to grzyby o dość neutralnym smaku, fajnej konsystencji, a przede wszystkim mają najwięcej białka ze wszystkich gatunków grzybów (przynajmniej takie mam obecnie informacje). Pomijam już fakt, że od jakiegoś czasu są łatwo dostępne – można je kupić w marketach i warzywniakach, a co lepsze cwaniaki hodują je samodzielnie 😉
O czym warto pamiętać? Nie będę ci wmawiać, że ten sos boloński smakuje dokładnie tak samo, jak ten z wołowiną, bo to by było bardzo trudne do zrobienia w domowych warunkach. Nie jestem jednak pewna, czy mi nie smakuje jeszcze bardziej! Z pewnością jest dużo lżejszy. Jeśli jesz mięso chcesz najpierw spróbować wariantu klasycznego, to przepis znajdziesz tutaj (klik!), ale ja mimo wszystko zachęcam do wypróbowania wersji wege. W kuchni ważne jest urozmaicenie! Daj znać, czy bolognese z boczniakami zamiast wołowiny przypadło ci do gustu, a jeśli tak, do puść link do przepisu dalej, niech inni też spróbują! 🙂
UWAGA: Jeśli chcesz zrobić wersję wegańską (roślinną), to pamiętaj, aby użyć wegańskiego wina (z tego, co wiem, są w sprzedaży i sprawdzają się równie dobrze). Klasyczny parmezan natomiast możesz zastąpić wegańskim parmezanem. Możesz go przygotować mieląc ze sobą 30 g orzechów nerkowca, łyżkę płatków drożdżowych, 1/4 łyżeczki soli i 1/4 łyżeczki granulowanego czosnku (przepis z książki Minimalist Baker).
sos boloński bez mięsa
Wersja do druku
Ilość – 2 osoby

Składniki:

  • 300 g boczniaków
  • 2 łodygi selera naciowego
  • średnia marchewka (100-150 g)
  • średnia cebula
  • 2 puszki pomidorów (puszka 400 g bez odsączania)
  • ½ szkl czerwonego wina (wytrawne, półwytrawne lub stołowe)
  • 2 średnie ząbki czosnku (albo jeden duży)
  • chlust oliwy
  • sól i pieprz
  • ewentualnie cukier

Sposób wykonania:

  • Sos boloński bez mięsa to nie oryginał, ale przygotowuję go bardzo podobnie do tego "prawdziwego" ragout, z wołowiną. Prawdopodobnie dlatego smak jest bardzo zbliżony do mięsnej wersji. Na początek przygotuj wszystkie składniki, żeby praca poszła sprawnie. Zacznij od warzyw – cebulę pokrój w drobną kostkę, łodygi selera pokrój w cienkie plasterki, a marchew obierz i zetrzyj na dużych oczkach tarki, a czosnek drobno posiekaj.
  • Następny etap to grzyby. Pokrój boczniaki w drobną kostkę. Najlepiej najpierw odetnij zgrubienie u nasady, resztę potnij w cienkie paski, a te w kostkę. Zgrubienie potnij osobno, bo jest dużo twardsze i musi być pokrojone nieco drobniej.
    sos boloński bez mięsa
  • Teraz rozgrzej na dużej patelni chlust oliwy (na średnim ogniu). Najpierw zeszklij cebulkę, potem dodaj seler i marchew, wymieszaj. Podsmażaj przez chwilę, po czym dodaj grzyby i czosnek, ponownie wymieszaj i podsmażaj dwie, trzy minutki, co jakiś czas mieszając. Zmniejsz ogień, przykryj patelnię pokrywką i duś kilka minut co jakiś czas mieszając (uważaj, aby nic się nie przypaliło).
  • Teraz wlej na patelnię pomidory w puszce i wino. Dzięki temu powstanie sos. Jeśli używasz pomidorów w całości (ja takie preferuję), to je trochę rozdrobnij łopatką, którą mieszasz sos. Dodaj sporą szczyptę soli, wymieszaj i duś pod przykryciem.
  • Sos boloński trzeba dusić trochę dłużej, niż inne sosy, ale i tak robi się dość szybko. Dlatego po prostu co jakiś czas go przemieszaj i sprawdzaj, czy już się zredukował.
  • Gdy sos będzie gęsty, wystarczy go posmakować, doprawić pieprzem, być może dodać trochę soli. Jeśli uznasz, że jest dla ciebie zbyt kwaśny, możesz dodać odrobinę cukru. Ja wychodzę z założenia, że sos pomidorowy z założenia jest troszkę kwaskowy, więc go nie dosładzam, ale pamiętaj, że jego smak zależy tez od pomidorów 😉
  • Twój sos boloński bez mięsa jest już właściwie gotowy! Tak, ja wiem, wiele osób powie, że boloński z boczniakami zamiast wołowiny to nie boloński, ale wiele osób za nim tęskni, a decyduje się nie jeść mięsa (lub po prostu nie może). Dlatego jeśli znasz jakiegoś wegetarianina lub weganina (osobę na diecie roślinnej), to podrzuć mu link do tego przepisu, całkiem możliwe, że będzie ci bardzo wdzięczny!
5 1 głosuj
Oceń wpis
Subskrybuj
Powiadom o
guest
9 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Opinie w linii
Zobacz wszystkie komentarze
Ania
Ania
4 lat temu
Oceń wpis :
     

Super przepis 🙂
brakuje jednego składnika, który jest zawsze w oryginalnym ragu a lla bolognese a mianowicie mleka (ja z racji diety vega używam śmietanki sojowej i też się sprawdza super 🙂 gdy je dodamy kwaśność pomidorowa się rozmywa i nie trzeba dodawać cukru 🙂
gorąco pozdrawiam 🙂

Martyna Soul Studio
4 lat temu

Bardzo Ci dziękuję za ten przepis. Ograniczamy w domu mięso, a właściwie w ogóle go już nie jadamy, więc taki sos boloński jest dla nas idealny.

Psyche Tee - Wirtualny Gabinet Psychologiczny

Boczniaki i seler naciowy, rety jakie to musi być dobre! Nie próbowałam tego przepisu i pewnie prędko to się nie stanie, bo teraz braki w sklepach takich produktów, jedno po areszcie domowym chętnie go sobie sprawdzę:)

Psyche Tee - Wirtualny Gabinet Psychologiczny
Odpowiedz do  opycha.pl

Teraz w ogóle. mojej okolicy nie ma grzybów, bo to jest towar, góry szybko się psuje i podejrzewam, ze danego sklepy nie robią zaopatrzenia…Jednak tak jak napisałaś, nadejdzie niebawem ten czas próby 🙂

Aneta
Aneta
4 lat temu

Ale mi smaka robisz tymi boczniakami omnimnom

9
0
Chętnie poznam twoje zdanie, zostaw komentarz!x