890
Jeden przepis na placki lub ciastka owsiane z czarną porzeczką? Dobrze widzisz, dwa w jednym! Zaskoczy cię tez fakt, że doprawiłam je solą! Popatrz jak te placki obłędnie wyglądają – rumiane, z fioletowymi plamkami od porzeczek… Teraz wyobraź sobie, jak chrupiesz te złociste placuszki słodzone bananem zamiast białego cukru. Poczuj, jak kwaskowe porzeczki dobrze smakują w połączeniu z lekko słodką masą owsianą… Ślinka cieknie na samą myśl! Teraz pomyśl, że możesz je mieć niewielkim wysiłkiem, z prostymi składnikami. Brzmi rewelacyjnie, prawda? To, czy wykorzystasz przepis na placki, czy na ciastka zależy tylko od ciebie. Możesz zrobić pół na pół. Tylko nie trzymaj tajemnicy dla siebie! Podziel się tym przepisem z każdym, kto tez by chciał zatopić swoje kły w tych chrupiących, złocistych krążkach! A najlepiej jeszcze zrób smakowite zdjęcie, od którego ślinka cieknie, wrzuć na Instagram i oznacz @opychapl! Śmigaj do kuchni i bierz się do pracy, zanim muszki owocówki zjedzą ci całe porzeczki!
Wersja do drukuIlość – 10 sztuk o średnicy 8 cm
Składniki:
- 2 szklanki płatków owsianych górskich
- 1 szklanka owoców czarnej porzeczki (umytych i oczyszczonych z ogonków)
- 1 duży banan (może być przejrzały)
- ½ szklanki wody lub mleka ryżowego
- 1 jajko
- mała szczypta soli
- olej do smażenia lub wysmarowania blachy (jeżeli użyjesz papieru do pieczenia ciastek, to nie potrzeba oleju)
Sposób wykonania:
- Początek przepisu jest uniwersalny zarówno dla ciastek, jak i placków. Namocz najpierw pół szklanki płatków owsianych w połowie szklanki wody lub mleka ryżowego. Odstaw i poczekaj, aż zmiękną.
- Gdy namoczone płatki zmiękną, zmiksuj je blenderem z bananem, jajkiem i szczyptą soli.
- Dodaj suche płatki owsiane, wymieszaj całość rózgą (możesz zmiksować zmieniając końcówki blendera) lub widelcem. Teraz podejmij decyzję, czy robisz ciastka, placki owsiane czy pół na pół.
- Jeśli robisz ciastka, to dodaj porzeczki, wymieszaj delikatnie łyżką masę. Wyłóż na blachę papierem do pieczenia lub przesmaruj olejem. Rozkładaj na blasze placki o średnicy ok. 8 cm i grubości ok. 5 mm. Możesz użyć okrągłej formy lub rozkładać masę zwilżoną łyżką. Piecz w 180 stopniach przez ok. 10-15 minut, aż się zarumienią.
- Jeśli robisz placki, to przed dodaniem porzeczek zmiksuj jeszcze odrobinę masę mikserem (ale maksymalnie do połowy), żeby była nieco rzadsza, po czym dodaj czarne porzeczki i wymieszaj łyżką. Rozgrzej na patelni olej. Zwilż łyżkę wodą, nabierz trochę masy i formuj placki o średnicy ok. 8 cm i grubości ok. 5 mm. Smaż na średnim ogniu na rumiano z obu stron. Ja użyłam foremki kuchennej. Jeśli nie zależy ci na idealnym kształcie, to spokojnie dasz radę łyżką. Uważaj tylko, aby z łyżki nie kapała woda, do olej ci pryśnie w oko…
- Robisz placki i ciastka za jednym zamachem? Gdy już dosypiesz suche płatki i wymieszasz, podziel masę na dwie części. Do jednej dodaj połowę porzeczek, ponownie wymieszaj i upiecz ciastka (wg wskazówek powyżej). Drugą połowę masy trochę zmiksuj, wymieszaj z pozostałymi porzeczkami i usmaż (wyżej podałam dokładne instrukcje).
- Zrobione? Teraz napisz mi w komentarzu jak poszło i czy chcesz więcej przepisów typu 2 w 1!
A mogą być czerwone porzeczki?No czarnych jakoś nie lubię i kuniec… 🙂
Możesz spróbować 🙂 Ja użyłam czarne, bo mi ktoś rozszabrował czerwone z krzaków 😀 Jeśli z czerwonymi będą ok, to daj znać! 😉
Bardzo podoba mi się ten przepis. Zdrowo i mało kalorycznie. Dzięki z przepis. Przy najbliższej okazji wypróbuję
Koniecznie daj znać jak smakowały! 🙂
Jeżeli coś ma w nazwie czarne porzeczki to to musi być pycha. Ja to kupuję 🙂
Kamila, bardzo się cieszę! Niestety czarne porzeczki chyba nie mają tak dużego grona fanów jak czerwone. Ja się przyznam, też czarne porzeczki raczej wolę w postaci dżemu, jakiejś konfitury, octu czy tak, jak tutaj – w plackach. Niestety takie prosto z krzaka średnio mi wchodzą…