Noworoczne postanowienia od kuchni

opycha.pl

Z nowym rokiem nowym krokiem! Choć wielu z nas się nie przyznaje, to jednak prawie każdy traktuje Nowy Rok jako rozpoczęcie nowego rozdziału. Ja opiszę dzisiaj jak powinny wyglądać Twoje noworoczne postanowienia od kuchni, żebyś nie zrezygnował jak statystyczny Polak już po dwóch tygodniach. Opiszę kilka najpopularniejszych noworocznych postanowień związanych z kuchnią i odżywianiem, a Ty rozsiądź się wygodnie z kawą i sprawdź, czy to nie są przypadkiem też Twoje postanowienia – zapraszam do lektury!

noworoczne postanowienia od kuchni 2

WRESZCIE SCHUDNĘ!

Tak, to jest chyba jedno z najbardziej popularnych noworocznych postanowień. Uważam, że jedno z lepszych, bo w Polsce wciąż rośnie ilość osób z nadwagą, a ta może nie tylko powodować nieestetyczny wygląd, ale przede wszystkim poważne choroby. Jest to też jedno z postanowień, które porzucamy najszybciej. Dlaczego? Za odchudzanie często zabieramy się na dwa sposoby, drastycznie lub zbyt powolnie. Jeśli nagle odejmiesz sobie od ust słodycze, pieczywo, alkohol, makarony itp., to będzie to dla Ciebie katorga i się zniechęcisz. Jeśli natomiast będziesz powtarzać „dzisiaj ostatni batonik, od jutra nie jem słodyczy”, to takie „jutro” może nigdy nie nadejść. Co więc zrobić, żeby było prosto i skutecznie?

 • zamiast „schudnę” pomyśl „zacznę się lepiej odżywiać”
 • ograniczaj produkty, nie rób drastycznych cięć
 • pomyśl, że dbasz o zdrowie, a nie tylko o wygląd

BĘDĘ JEŚĆ ZDROWO

Taaaaa… Temat zdrowego odżywiania poniekąd wiąże się z odchudzaniem, jednak nie zawsze chodzi o zgubienie wagi. Zdrowe odżywianie jest teraz modnym trendem, często bardziej „szpanersko” brzmi to, że byliśmy w niedzielę na eko targu niż to, że zabalowaliśmy w sobotę. Dodatkowo pojawia się też nowa pułapka, fachowo nazywana ortoreksją. Jest to zaburzenie psychiczne polegające na przesadnej dbałości o zdrowe odżywianie. Co więc zrobić, aby faktycznie dobrze się odżywiać i nie popaść przy tym w paranoję?

 • unikaj wysoko przetworzonego jedzenia (np. gotowe dania mrożone)
 • unikaj kolorowych napojów, zastąp je wodą
 • czytaj składy i wybieraj produkty, które mają najkrótszą listę składników

noworoczne postanowienia od kuchni

BĘDĘ OSZCZĘDZAĆ

Jedzenie pochłania sporą część naszego budżetu, nie jestem więc zdziwiona, że takie noworoczne postanowienie może się pojawić na Twojej liście. Chcesz oszczędzić, ale boisz się, że będziesz musiał żyć o chlebie i wodzie? Nic bardziej mylnego. Ja od jakiegoś czasu stosuję kilka zasad dotyczących zakupów spożywczych i więcej pieniędzy zostaje w mojej kieszeni. Jak to zrobić?

 • planuj jadłospis i kupuj produkty z przygotowanej listy
 • porównuj składy produktów, te tańsze często różnią się od droższych wyłącznie marką
 • nie kupuj na zapas produktów, które się szybko psują
 • ograniczaj jedzenie na mieście, rób sobie lunchboxy do pracy
 • spróbuj rozsmakować się w podrobach
 • ograniczaj mięso, nie musisz go jeść na każdy posiłek
 • wykorzystuj resztki, szanuj jedzenie i go nie marnuj

Z NOWYM ROKIEM NOWYM KROKIEM

Mam nadzieję, że moje rady, choć proste, okażą się skuteczne. Nie porywaj się z motyką na słońce, wyznacz sobie realne cele, które jesteś  w stanie osiągnąć. Wiadomo przecież, iż nie schudniesz 10 kg w miesiąc, nie zaczniesz nagle być ekspertem od zdrowego odżywiania i nie oszczędzisz na jedzeniu miliona złotych w tydzień, ale uwierz mi – małymi krokami możesz zmienić swoje kulinarne życie o 180 stopni. Dzięki dobrej żywności staniesz się weselszy i bardziej energiczny, Twoje menu się urozmaici, a Ty z zaoszczędzonych pieniędzy będziesz mógł sfinansować cele, na które dotychczas brakowało Ci środków. Podejdź do wszystkiego ze spokojem, ale i determinacją. Ustal jakie są Twoje motywacje i bierz się do pracy, ja już wiem, że warto!

0 0 głosy
Oceń wpis
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Opinie w linii
Zobacz wszystkie komentarze

0
Chętnie poznam twoje zdanie, zostaw komentarz!x