1,4K
Kotlety z cieciorki z sosem pieczarkowym to przepis, o którym sama zapomniałam, na szczęście przypomniała mi o nim Madzia z "Okiem Blondynki" <3 Troszeczkę więc zmodyfikowałam przepis, bo pierwotnie był przewidziany na 1 osobę, ale jak zrobiłam z tych proporcji, to wyszło na dwie porcje do obiadu. Kolejna sprawa - więcej sosu! Dlatego też zwiększyłam ilość śmietany i grzybów. Pamiętaj, że możesz dać więcej wody i zrobić troszkę rzadszy sos. Co do samych kotletów - dzięki dodatkowi kaszy manny są za razem miękkie, ale z chrupiącą skórką, nie potrzeba panierki. Zachęcam cię do wypróbowania tego przepisu szczególnie dlatego, że warto czasem zrezygnować z mięsa. Jest to wersja wegetariańska, czyli z jajkiem i nabiałem. Jeśli zależy ci na wersji wegańskiej, to proponuję dwa inne przepisy - kotleciki z cieciorki i cukinii (klik!) lub burgera z cieciorką i burakiem (klik!) 🙂 Pamiętaj, że będę bardzo wdzięczna za każde udostępnienie moich przepisów na twoim Facebooku! 😉
Wersja do drukuIlość - 2 osoby
Składniki:
- 200 g cieciorki (ugotowanej lub konserwowej)
- 1 jajko
- 3 łyżki kaszy manny
- 10 pieczarek (jeśli masz mniejsze, to więcej)
- 200 g śmietany do zup i sosów (ja miałam 12%, potem 18% i obie się sprawdziły)
- 1 mała cebula
- ząbek czosnku
- ½ łyżeczki kminku (można zastąpić kminem rzymskim)
- garść siekanej natki pietruszki
- łyżka sosu sojowego
- 5 łyżek wody (możesz dać trochę więcej)
- sól, pieprz (najlepiej prosto z młynka)
- odrobina oleju do smażenia
Sposób wykonania:
- Kotlety z cieciorki z sosem pieczarkowym najlepiej zacząć od robienia masy na "mięso". Wrzuć do pojemnika malaksera lub do miski cieciorkę, kminek, odrobinę soli. Obierz i posiekaj czosnek, dodaj do cieciorki. Na koniec wbij jajko i całość dokładnie zmiksuj. Po zmiksowaniu dosyp kasze mannę i dokładnie wymieszaj (np. łyżką lub widelcem). Odstaw do stężenia na przynajmniej 15 minut. Kasza manna wchłonie wilgoć i zagęści masę na kotlety.
- Gdy masa na kotlety z cieciorki będzie tężała przygotuj sos. Obierz cebulę i pokrój w drobną kostkę. Następnie zajmij się pieczarkami. W razie potrzeby je umyj. Możesz to zrobić zwilżoną ściereczką, ja czasem przecieram zwilżonym ręcznikiem papierowym, a jak są bardzo zabrudzone, to szybko przemywam pod strumieniem wody. Pamiętaj tylko, aby przy tej ostatniej opcji się spieszyć, żeby pieczarki nie zawilgły zbyt mocno. Czyste grzyby pokrój w ósemki. Najpierw na pół, potem na ćwiartki i te ćwiartki jeszcze raz na pół. Rozgrzej odrobinę oleju na patelni, wrzuć pieczarki i smaż je na rumiano. Gdy powoli zaczną się złocić dodaj cebulę. Gdy już cebula się zeszkli, a pieczarki zrumienią, wlej na patelnię sos sojowy, wodę i śmietanę. Dopraw solą i pieprzem i dokładnie wymieszaj. W razie potrzeby możesz dolać wody. Wszystko zależy od tego jak gęsty sos chcesz uzyskać. Podgrzewaj co jakiś czas mieszając, aż gęstość będzie taka, jak chcesz. Posmakuj sos, ewentualnie dopraw jeszcze solą lub pieprzem. Odstaw na bok.
- Teraz rozgrzej tłuszcz na drugiej patelni. Oleju powinno być trochę więcej, bo będziesz na niej smażyć kotlety. Zwilż łyżkę wodą, otrzep i nabierz masy na kotlety. Połóż na patelnię i spłaszcz łyżką na grubość ok. 1 cm. Ja lubię sobie czasem utrudnić, więc odciskałam swoje kotleciki w metalowym pierścieniu, aby były w miarę równe, ale nie musisz tego robić. Smaż na średnim ogniu z obu stron na rumiano. Odkładaj usmażone kotlety z cieciorki na papierowy ręcznik.
- Teraz podgrzej ponownie sos (chyba, że jeszcze nie wystygł). Polej trochę sosu talerzu, a na nim ułóż kotlety. Całość posyp pietruszką. Możesz też wsypać ją do sosu i wymieszać jeśli wolisz.
- Kotlety z cieciorki z sosem pieczarkowym są już gotowe! Nie zapomnij po degustacji zostawić w komentarzu opinii jak podoba ci się ten przepis!
Kotletów z cieciorki jeszcze nie robiłam, ale pomysł bardzo mi się podoba! 🙂 Wypróbuję w przyszłym tygodniu 😉
tak, to zdecydowanie fajna odmiana dla typowych mielonych albo tradycyjnego schabowego 🙂
Robiłam dzisiaj i są pyszne! 🙂
ciesze się, że mogłam dać kolejną propozycję bez glutenu, a tym bardziej się cieszę, że smakowało! 😉
Ciekawe, co by mój mięsny mąż powiedział na taki wynalazek 😉
Najlepiej mu nie mówić, że to bez mięsa 😛 No chyba, że sam zapyta, to kłamać nie wypada 😉
Wyglądają pysznie. Muszę kiedyś spróbować!
Polecam, szczególnie jeśli byś chciała ograniczyć mięso w diecie! 😉
Przy ostatnich porządkach w kuchni odkryłam, że mam cieciorkę, pomysłu brakowało co z tym zrobić. Dzięki! U mnie będzie wersja z kurkami 🙂
Kurki brzmią pyyyszzzznie!!! <3 Aż sama mam ochotę się wprosić! 🙂
Qurczę, jakie to proste a musi być smaczne!
ps. Uwielbiam Twoje foty <3
Jak dzisiaj na stories na moim Insta wrzuciłam fotę z bloga ze stycznia 2017, a taką z ubiegłego tygodnia, to się kilka osób nieźle zdziwiło! 😀 A kotleciki sama robiłam po długiej przerwie i też się zdziwiłam jakie to proste!!! 😀
Przyznam się szczerze,że wciąż próbuje się zaprzyjaźnić z cieciorką,ale te kotlety wyglądają pysznie 🙂
Cieciorka dla osób, które dopiero ją poznają może być mdła lub „dziwna”. Ja mam z nią kontakt już kilka ładnych lat i powiem Ci, że to jedno z moim ulubionych warzyw strączkowych (o ile nie ulubione). Ma super konsystencję, bo po rozgnieceniu widelcem czy tłuczkiem do ziemniaków wciąż ma zwartą formę, a nie jak np. fasola – paciajka. Dodatkowo jej smak wbrew pozorom nie jest zbyt intensywny, więc możesz robić z niej co chcesz – od wegetariańskich kotletów, przez pasty kanapkowe, na deserach kończąc! I to tego woda od cieciorki też Ci się przysłuży, bo możesz zrobić z niej majonez… Czytaj więcej »