kamien-do-ostrzeia-nozy-jaki-wybrac

Od zawsze powtarzam, że podstawowym wyposażeniem każdej kuchni powinien być ostry nóż. Dobrze naostrzony nóż zdecydowanie ułatwia pracę w kuchni i pozwala przygotowywać wszystko szybciej. Jednym ze sposobów na ostrzenie noża jest użycie kamienia. Niestety jest to technika nieco trudniejsza niż prosta osełka, ale wysiłek się opłaca, bo efekt jest dużo lepszy. No dobrze, ale pozostaje teraz pytanie, który jaki wybrać? Wodny, diamentowy? Jaka gradacja będzie odpowiednia? O tym przeczytasz w następnych akapitach.

kamien-do-ostrzeia-nozy-jaki-wybrac

Kamień wodny czy diamentowy?

Odpowiedź na to pytanie jest w pewnym stopniu zależna od tego, jaki nóż chcesz naostrzyć. Jeśli jest to nóż metalowy, to spokojnie możesz używać obu rodzajów. Jeśli natomiast chcesz naostrzyć nóż ceramiczny, to powinieneś użyć kamienia diamentowego. Kamienie wodne, jak sama nazwa wskazuje, należy przed użyciem porządnie zwilżyć wodą. Jeśli tego nie zrobisz i będziesz ostrzyć nóż na suchym kamieniu, to niestety jest bardzo duże ryzyko, że nie będzie ci służył zbyt długo. W trakcie ostrzenia pory suchego kamienia będą się zapychały pyłem, natomiast wcześniejsze namoczenie ma za zadanie temu zapobiec.

Jaka gradacja kamienia będzie odpowiednia?

Kamienie do ostrzenia noży mają bardzo różne gradacje (stopnie porowatości). To, jakiej gradacji potrzebujesz jest zależne od etapu ostrzenia noża. Jeden kamień raczej ci nie wystarczy, warto więc wiedzieć, którego kamienia użyć np. do nadawania kąta ostrzu, a którego do ostrzenia właściwego.

Stopnie gradacji a etapy ostrzenia:

  • gradacja 250-300 do nadawania odpowiedniego kąta ostrzu, naprawy krawędzi tnącej, usuwania szczerb
  • gradacja 300 – 500 do ostrzenia wstępnego
  • gradacja 500 – 800 do ostrzenia właściwego
  • gradacja powyżej 800 do wygładzania krawędzi tnącej (im wyższa gradacja, tym gładsze ostrze, np. przy gradacji 5000 możesz uzyskać niemal lustrzany efekt)

Czy możesz ostrzyć noże kamieniem nie mając w tym doświadczenia?

Z ostrzeniem noży jest jak ze wszystkim, trzeba nabrać wprawy. Ważna więc jest praktyka. Jedną z moich rad jest to, że w przypadku ostrzenia noża wodnym kamieniem ważniejsza jest ilość pociągnięć, a nie siła, jaką w nie włożysz. Co prawda, jak wspomniałam na początku, ostrzenie noża kamieniem jest bardziej wymagające niż najprostsza osełka, ale efekt jest tego wart. Pamiętaj, że każdy kiedyś zaczynał. Podpowiem ci, że jak już zaczniesz szukać kamieni, które chcesz kupić, warto poszperać na stronie sklepu. Mam nawet dobry przykład. Na stronie https://hamono.pl/pl/76-kamienie-wodne znajdziesz kamienie wodne z ogólną instrukcją użycia. Poza samą ofertą sklep Hamono w zakładce „porady” podpowiada też jak ostrzyć noże (krok po kroku). Warto więc trochę poszperać, doczytać i ostrzenie noża kamieniem nie będzie już takie trudne, jak się na początku może wydawać!

Podobne wpisy