Kurki to naprawdę smaczne grzyby, z których można wiele wyczarować, ale mają jeden minus -strasznie chrzęszczą między zębami… Jak oczyścić kurki, żeby poszło szybko, łatwo i skutecznie? Wiadomo, nikt nie lubi czuć, że je grzyby z całym runem leśnym tego świata. Ja sama do niedawna nie miałam konkretnego sposobu na to, jak dobrze umyć kurki. Dlatego, gdy dostałam ostatnio ich naprawdę sporą ilość, musiałam się dokształcić…
Jak oczyścić kurki mąką?
Przypomniałam sobie, że znajoma pokazywała na Instagramie, jak oczyścić kurki mąką. Nie pamiętałam już, czy pisała, że to dobrze działa, ale tonący brzytwy się chwyta. Wyszukałam w internetach filmik Kingi Paruzel i postanowiłam wypróbować. Sprawa jest naprawdę prosta!
Oczyszczanie kurek, krok pierwszy -wrzuć kurki do miski i dosyp mąkę
Miska musi być duża. Na moje oko kurki nie powinny zajmować więcej niż 1/3 miski. U mnie na zdjęciach jest trochę więcej, ale to dlatego, że nie miałam większej szklanej miski, a przez taką dobrze widać, co po kolei robiłam. Gdy już kurki będą w misce, dosyp zwykłej mąki pszennej. Ile? Na tyle dużo, aby obtoczyć w niej wszystkie grzyby. Ja na 100 g kurek wsypałam jedną bardzo czubatą łyżkę.
EDIT: W międzyczasie znajome, które nie używają mąki pszennej spróbowały z mąką orkiszową i ryżową, u obu się sprawdziło. Dodatkowo na jednej z kulinarnych grup dowiedziałam się, że mąka ziemniaczana też super działa. 🙂
Czyszczenie kurek mąką, krok drugi -wlej do miski zimną wodę i mieszaj
Ile wody wlać? Myślę, że najlepiej tyle, aby przynajmniej 2/3 miski były wypełnione, może trochę więcej. Gdy już wlejesz wodę do miski, zacznij mieszać ręką kurki. Dzięki temu kurki oczyszczą się z mąki i brudu. Właśnie dlatego nie doradzałam wlewać wody do pełna. Niepotrzebnie by się mogła rozlewać.
Mycie kurek mąką, krok trzeci -płukanie
Teraz wyjmuj kurki z wody i przekładaj na sitko. Nie polecam drogi na skróty, czyli wylewania zawartości miski przez sitko. Jeśli zrobić to ręką, w misce zostanie brudna woda, mąka i większość zanieczyszczeń. Jeśli pójdziesz na łatwiznę, cały ten syf znów poleci na oczyszczone kurki. Gdy już przełożysz grzyby na sitko, opłucz je dokładnie bieżącą wodą. Teraz możesz je osuszyć np. papierowym ręcznikiem.
Czy oczyszczanie kurek mąką działa?
Nie lubię dawać stu procent gwarancji na takie metody, bo zawsze może coś pójść nie tak. Ja zastosowałam tę metodę już kilka razy i muszę przyznać, że jestem pod wrażeniem. Oczyszczanie kurek mąką sprawdziło mi się bardzo dobrze. Ok, czasem zostawały jakieś pojedyncze zanieczyszczenia, ale ten gatunek grzybów ma dość nieregularny kształt, nie wszędzie mąka dociera. Mogę jednak śmiało stwierdzić, że dotychczas to najskuteczniejsza, a przy tym najprostsza metoda, jaką czyściłam kurki! Myślę, że warto spróbować przynajmniej raz, choćby na małej ilości grzybów. Jeśli skorzystasz z moich podpowiedzi, koniecznie daj znać (najlepiej tu w komentarzu), jak ci poszło i czy efekt cię zadowolił. No i wiadomo, jeśli dobrze poszło, to podrzuć temat swoim znajomym, żeby się więcej nie męczyli!
Ja czyszcze kurki solą. Inne grxyby rownież. Sposobu z mąką nie znalam.
Cześć! Słuchaj, a jak się grzyby zachowują po tej soli, wszystko git, czy coś się zmienia? Pytam, bo jak szukałam sposobu na czyszczenie kurek, to spotkałam się właśnie z solą, ale padały argumenty, że nie bardzo, bo kurki potem już takie dobre nie są. A że sama nigdy nie próbowałam, to chętnie zaczerpnę wiedzy u kogoś doświadczonego w temacie 🙂