Czy można upiec dobry chleb, gdy jest się z piekarnikiem na bakier? No pewnie, wystarczy, że będzie to prosty chleb na drożdżach! A jeśli jeszcze dysponujesz robotem planetarnym, to masz +100 punktów do sukcesu! 😀 Ja z pieczeniem chyba nigdy się nie lubiłam, a do tego kochałam proporcje „na oko”, więc zwykle wyciągałam z piekarnika jakiś kapeć. Teraz się nauczyłam, aby najpierw znaleźć dobry, prosty przepis, a dopiero, gdy już go dobrze ogarnę, kombinować. Tak właśnie było z przepisem na ten prosty pszenny chleb z naczynia żaroodpornego. Jakaś babeczka wstawiła zdjęcie na stronie mojego ulubionego radia. Podpytałam, podała przepis, który wydawał się prosty jak drut. Spróbowałam raz, wyszło super. Drugi raz, też petarda! Potem zaczęłam kombinować z mąką i tym sposobem piekę średnio rad, może dwa razy w tygodniu spory bochen chleba z mąki pełnoziarnistej lub przynajmniej z jej domieszką. Zaraz ci rozpiszę wszystko krok po kroku, zobaczysz, jakie to proste!
Poniżej dowiesz się:
- czego potrzebujesz, aby zrobić prosty chleb na drożdżach
- jak zagnieść ciasto na chleb z robotem planetarnym lub bez
- jak pozostawić ciasto chlebowe do wyrastania, jak długo powinno wyrastać i jak je upiec
Czego potrzebujesz, aby zrobić prosty chleb na drożdżach?
Przede wszystkim potrzebujesz dużego naczynia żaroodpornego, takiego, w którym zmieścisz całego kurczaka. Bez tego ani rusz! No, chyba, że masz gar z pokrywką, który nadaje się do piekarnika, ale jeszcze nigdy nie próbowałam 😉 Widziałam już różne przepisy na chleb z naczynia żaroodpornego. Choć zwykle były proste, to przerażała mnie ilość drożdży czy cukru. W przepisie, którym chcę się z tobą podzielić, nie dosypuje się cukru, a mimo to ciasto wyrasta. Drożdży jest mniej niż producent zaleca na taką ilość mąki, a w niczym to nie wadzi. Dlatego pozostanę przy recepturze, z której korzystałam już wiele razy i nigdy nie zdarzyła mi się wtopa.
Składniki potrzebne go upieczenia prostego chleba na drożdżach
- 750 g mąki pszennej (może być typ 450-500, mąka pełnoziarnista/razowa lub mieszanka obu rodzajów) +mąka do podsypania
- 7 g drożdży suchych instant
- łyżeczka soli
- 2 łyżki oleju +olej do przesmarowania miski
- ok. 450 ml letniej wody (lepiej mieć więcej w zapasie, szczególnie przy użyciu mąki pełnoziarnistej/razowej)
W przypadku pichcenia czegoś z mąki lepiej nie podawać jedynej słusznej ilości wody, która będzie potrzebna do przepisu. Każda mąka zabierze tyle, ile potrzebuje. Pisząc „każda” mam na myśli nie tylko typ, ale też samą paczkę mąki. Mąki tego samego typu z różnych partii czy magazynów mogą mieć różną wilgotność i warto o tym pamiętać.
Jak zrobić prosty chleb na drożdżach?
Ja za każdym razem korzystam z robota planetarnego, który zagniata mi ciasto raz-dwa. Jeśli takiego nie posiadasz, po prostu trzeba będzie zagnieść ciasto ręcznie. Przyznam się bez bicia, że nigdy tak nie robiłam, ale wiem, jak bym zrobiła, gdybym nie miała robota. Zabierze ci to trochę więcej czasu i energii, ale chleb będzie jeszcze bardziej swojski! 😉
Zagniatanie ciasta na chleb
Podam ci poniżej dwie drogi zagniatania ciasta na ten prosty chleb. Pierwsza będzie z użyciem robota planetarnego. Druga ścieżka to zagniatanie ręczne. Jak wspomniałam wcześniej, z drugiego sposobu nie musiałam korzystać, ale już zdarzało mi się zagniatać ciasto drożdżowe na inne wypieki, zanim pojawił się robot. Będę więc bazować na tych doświadczeniach, powinno być ok!
Jak zrobić ciasto na chleb robotem planetarnym?
Wsypuję mąkę do dużej misy, dodaję sól i suche drożdże. Montuję misę w robocie, dodaję końcówkę z hakiem. Opuszczam głowicę i mieszam ciasto na pierwszym programie przez ok. minutę lub dwie. Chodzi o to, aby suche składniki się dobrze połączyły.
Kolejny krok to dodawanie mokrych składników. Zostawiam robota wciąż pracującego na najniższych obrotach i stopniowo dolewam wodę. Robię to dość cienką strużką, aby nie przedobrzyć. Gdy zawartość misy zaczyna już przypominać masę na chleb, dolewam 2 łyżki oleju. Pozostawiając robota na najniższych obrotach, dolewam resztę wody, która jest potrzebna do osiągnięcia odpowiedniej konsystencji. Ostatecznie ciasto powinno być jednolite, na tyle zwarte, aby zrobić kulę, która nie będzie się przelewała między palcami, ale będzie dość miękka. Zwykle starcza mi ok. 500 ml. Zostawiam włączonego robota jeszcze przez 3-5 minut, po czym wyjmuję masę, formuję kulę i na chwilę odkładam np. na talerzyk czy deskę. W tym czasie smaruję misę odrobiną oliwy, ponownie umieszczam w niej ciasto.
Jak przygotować ciasto chlebowe, gdy nie masz robota planetarnego?
Początek zagniatania ciasta ręcznie powinien wyglądać podobnie. Wsyp do misy mąkę i sól, wymieszaj dość dokładnie. A co z drożdżami? Możesz je wymieszać razem z suchymi składnikami lub wymieszać z odrobiną odlanej do kubeczka wody, aby mieć pewność, że się dobrze rozpuszczą.
Teraz wlewaj stopniowo wodę, cały czas mieszając ciasto. Zacznij od wody wymieszanej z drożdżami, potem dolewaj czystą. Gdy pojawią się pierwsze grudki ciasta, dolej olej. Gdy konsystencja masy będzie już dość plastyczna, wyłóż ciasto na blat i zagniataj jeszcze kilka minut po tym, gdy osiągniesz pożądaną konsystencję (zwarte, ale miękkie ciasto). Jak już pisałam wyżej, mi przy użyciu mieszanych mąk lub samej pełnoziarnistej schodzi ok. 500 ml wody. Wysmaruj miskę olejem i włóż do niej ciasto.
Wyrastanie ciasta i pieczenie chleba w naczyniu żaroodpornym
Przykrywam misę ściereczką lub zabezpieczam folią spożywczą i czekam, aż ciasto podwoi swoją objętość. Czas wyrastania jest różny, ale zwykle mieszczę się w 45 minutach. Gdy ciasto na chleb wyrośnie, wkładam do piekarnika spód naczynia żaroodpornego i włączam go, aby się rozgrzał do 200 stopni. Pani, która podawała mi przepis, zalecała grzanie góra-dół. Niestety mój piekarnik nie ma ustawienia tak po prostu góra-dół, więc piekę na termoobiegu i chleb tez wychodzi spoko.
W czasie, gdy piekarnik z naczyniem się rozgrzewa, wyjmij ciasto chlebowe z misy i zagnieć je na blacie tak, jak ciasto na pierogi. Ja to robię bez sypania mąki, bo przez dodatek oleju i odpowiednią ilość wody ciasto mi się nie przykleja. Jeśli u ciebie będzie inaczej, spokojnie możesz podsypać odrobiną mąki. Nadaj ciastu kształt chleba, połóż na podsypanym mąką blacie i oprósz mąką na wierzchu. Teraz daj ciastu chwilę odpocząć.
Gdy piekarnik będzie nagrzany, a ciasto chwilkę odetchnie, przełóż je ostrożnie do naczynia żaroodpornego. Przykryj pokrywą naczynia i piecz tak zamknięte przez 30 minut. Po upływie pół godziny zdejmij pokrywkę naczynia żaroodpornego i piecz chleb jeszcze ok. 15-20 minut lub dłużej, w zależności od tego, jak bardzo przypieczony lubisz. Po upieczeniu najlepiej wystudzić ten chleb na kratce.
To jak, upieczesz sobie taki prosty chleb na drożdżach z naczynia żaroodpornego?
Myślę, że przepis jest na tyle prosty, aby zachęcić cię do upieczenia chleba! Jeżeli mnie zapytasz, dlaczego robi się go w naczyniu żaroodpornym, odpowiem ci, że nie mam pojęcia. W ogóle jestem noga, jeśli chodzi o pieczenie. Wiem natomiast, że zawsze mi się udaje. Właśnie dlatego, gdy ostatnio pękła mi pokrywa od naczynia, bardzo szybko kupiłam nowe!
Zanim zabierzesz się za wyrabianie ciasta, musze cię jednak ostrzec przed dwoma rzeczami! Pierwsza –zachowaj szczególną ostrożność, gdy majstrujesz przy rozgrzanym naczyniu żaroodpornym, bo można się poparzyć. Druga -chleb po upieczeniu jest tak ślicznie popękany i tak pięknie pachnie, że trudno się powtrzymać, aby nie ukroić sobie pajdy jeszcze ciepłego pieczywa i zjeść z masłem!