Chleb orkiszowy na drożdżach

21 września 2017opycha.pl

Od jakiegoś czasu panuje trend, aby samemu piec chleb w domu. Dlaczego to dobry nawyk? Dlatego, że wiesz co trafia do formy przed pieczeniem. Mało tego, jeśli wybierzesz mąkę pełnoziarnistą, Twój chleb będzie dużo zdrowszy niż ten ze sklepowej półki. Kolejnym argumentem jest brak tony konserwantów i to, iż poza drożdżami czy zakwasem nie używamy sztucznych spulchniaczy, więc pieczywo nie będzie przypominało konsystencją waty i będzie bardziej syte. Ja osobiście nie jestem jakoś specjalnie kanapkowa, ale od tygodnia piekę swój chleb orkiszowy na drożdżach i przyznam, że pożeram go bardzo, bardzo szybko! Mąka orkiszowa jest przygotowana z dawnej odmiany pszenicy, jednak mimo wszystko miewa różną wilgotność, więc nie mogę konkretnie napisać ile jej zejdzie. Trzeba słuchać serca i na bieżąco badać konsystencję ciasta.

Chleb orkiszowy na drożdżach

Chleb orkiszowy na drożdżach

Ilość porcji: male korytko

Stopień trudności: średnie

Składniki

  • 3-3,5 szklanki mąki orkiszowej pełnoziarnistej
  • niecała szklanka ciepłej wody
  • 20 g drożdży w kostce
  • sól
  • odrobina tłuszczu do foremki

Sposób przygotowania

  1. Najpierw rozkrusz drożdże do cieplej wody. Uważaj, żeby nie była gorąca, bo je dosłownie zabijesz i ciasto nie wyrośnie.
  2. W czasie, gdy drożdże się będą budzić do życia w ciepłej wodzie, Ty przesiej szklankę mąki do sporej miski i dosyp 2 szczypty soli. Na sitku powinny zatrzymać się większe drobiny mąki - po przesianiu dosyp je do reszty, są to cenne otręby.
  3. Wlej całą wodę z drożdżami do miski i wymieszaj widelcem. Następnie cały czas mieszając dosypuj stopniowo mąkę. Gdy masa już trochę zgęstnieje odłóż widelec i dalej dosypują mąki zagniataj je rękami. Kontynuuj dosypywanie tak długo, aż ciasto będzie odchodzić od ręki, ale nadal będzie miękkie.
  4. Wysmaruj małe korytko odrobiną tłuszczu i przełóż do niego ciasto, lekko je dogniatając do ścianek i dna. Odłóż korytko na bok, przykryj szmatką i zostaw na ok. 30-45 minut do wyrośnięcia.
  5. W tym czasie rozgrzej piekarnik do 180 stopni, a po wyrośnięciu ciasta piecz swój chleb orkiszowy na drożdżach przez ok.45 minut.
Życzę smacznego - Ania
http://opycha.pl/chleb-orkiszowy-drozdzach/

Zapisz

Zapisz

Podziel się
Poprzedni post Kolejny post

Privacy Preference Center

Advertising

Analytics

Other